Ostammeko liikaa kenkiä?
Tätä kysymystä kysyvät paitsi naiset myös miehet. Kengät ovat se osa vaatekaappiasi, josta et voi koskaan saada tarpeeksesi, varsinkin kun vuodenajat vaihtuvat niin nopeasti. Eikä kesäsää ole aina kaunis ja kuuma. Elokuu on jo tervehtinyt meitä - kuukausi, jolloin myrskyjä ja rankkasateita on yhä enemmän.

Tätä kysymystä kysyvät paitsi naiset myös miehet. Kengät ovat se osa vaatekaappiasi, josta et voi koskaan saada tarpeeksesi, varsinkin kun vuodenajat vaihtuvat niin nopeasti. Ja kesäsää ei ole aina kaunis ja kuuma. Elokuu on jo tervehtinyt meitä - kuukausi, jolloin myrskyjä ja rankkasateita on yhä enemmän. Viimeiselle lomaviikolle lähdettäessä kannattaa miettiä, onko vaatekaapissa todella paljon kenkiä.
Vaihteleva sää lomalla
Tämä on yksi syistä, miksi emme ota vain sandaaleja tai espadrilleja, kun lähdemme vuorille tai merelle. Meidän on suojauduttava kaikilta mahdollisilta tilanteilta - jopa voimakkaalta ukkosmyrskyltä. Monivuotiaiden äidit tietävät tämän erittäin hyvin, ja heidän on myös valmisteltava vähintään kolme kenkäparia: suljetut kengät, kevyet sandaalit ja... Wellington-saappaat.
Hyvät naiset ja herrat olisi myös varauduttava tällaiseen mahdollisuuteen. Asianmukaisten jalkineiden tulee olla paitsi käytännöllisiä, myös sopia valittuihin tyyleihin. Naisten nilkkurit eivät aina sovi ilmaviin kesämekkoihin – matalat kengät tai hurmaavasti "ballerinakenkiksi" kutsutut kengät olisivat paljon parempia.
Ei ole mitään väärää siinä, että sinulla on paljon kenkiä!
Me todella tarvitsemme niitä loppujen lopuksi. Jalkineet täydentävät tyylejä, etenkin mekkoja ja epätavallisia asuja. Kengät antavat meille mahdollisuuden ilmaista tunteita, ja monet ihmiset vain kiinnittävät niihin huomiota! Kun kysymme ystäviltä, mihin he kiinnittävät huomiota suhteen alussa, he vastaavat yksimielisesti: kengät. Siksi ei tarvitse pelätä liikaa kenkiä ja liian monen parin ostamista.
Joskus kannattaa pohtia, onko meillä niitä tarpeeksi, kun otetaan huomioon vaihteleva, oikukas sää. Syksy osoittaa erityisesti, että jonain päivänä voimme nauttia kauniista, kultaisesta auringosta, ja lopussa, illalla, voimme olla märkänä bussipysäkillä bussia odotellessa. Siksi kannattaa suojata itseään ja olla vaatekaapissa enemmän kuin vain kolme tai neljä paria. Se kannattaa, varsinkin jos ostamme kunnollisia jalkineita tarjoushinnoilla!